150-lecie Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce: Celebracja Dziedzictwa i Tożsamości

150 lat to znaczący okres czasu, a obchody takiego jubileuszu są wyjątkową okazją do uczczenia historii, dziedzictwa i wartości, które stanowią fundament dla organizacji i społeczności. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska miała zaszczyt uczestniczyć w obchodach 150-lecia Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce (PRCUA) – organizacji, która przez wiele lat niezłomnie pielęgnowała polską tożsamość w Stanach Zjednoczonych.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się mszą św., która była symbolicznym aktem duchowej jedności i wspólnoty. To w tych chwilach wierni i przedstawiciele organizacji wspólnie celebrowali swoją wiarę oraz związek z Polską i jej kulturą.

Następnie odbył się jubileuszowy brunch, który stanowił okazję do podziękowania przedstawicielom Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce za ich nieustanne zaangażowanie w kultywowanie polskiej tożsamości w Stanach Zjednoczonych. Wicemarszałek Gosiewska podkreśliła, że to właśnie dzięki staraniom PRCUA imigranci z Polski mogli odnaleźć swoje miejsce w ramach polskiej społeczności, a jednocześnie przyczynili się do wzbogacenia amerykańskiego społeczeństwa różnorodnością kulturową.

Nie można zapomnieć o istotnym elemencie, który od zawsze stanowił fundament wspólnoty polskiej w Stanach Zjednoczonych – wierze chrześcijańskiej. Wicemarszałek Gosiewska wyraziła słowa uznania za pielęgnowanie tej ważnej wartości i za łączność z Ojczyzną, która opiera się na wspólnej wierze chrześcijańskiej. Dla wielu Polaków na emigracji to właśnie ona stanowiła nie tylko źródło ducha, ale także siłę napędową do zachowania tożsamości kulturowej i narodowej.

Podczas uroczystości p. Paweł Zyzak, Konsul Generalny RP w Chicago, wręczył Kartę Polaka prezesowi PRCUA, p. Jamesowi Robaczewskiemu. To symboliczne wyróżnienie podkreśla związek organizacji i jej członków z Polską oraz daje im możliwość korzystania z przywilejów i wsparcia oferowanego przez Rzeczpospolitą Polską.

Nie zabrakło również gestu uznania w postaci medalu Gloria Artis, który został wręczony Zjednoczeniu Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To dowód uznania dla organizacji za jej wkład w promocję kultury i dziedzictwa narodowego.

Wicemarszałek Małgorzata Gosiewska podsumowując swoją obecność na jubileuszu, podkreśliła, jak bardzo cieszy się, że mogła uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu dla naszych Rodaków w Stanach Zjednoczonych. To wyjątkowe chwile, które kształtują naszą wspólnotę i przypominają o naszym pięknym dziedzictwie.

« powrót
Dane kontaktowe
Biuro Poselskie
Małgorzaty Marii Gosiewskiej
ul. Żelazna 75, 00-867 Warszawa
e-mail: biurozelazna@gmail.com
tel.: +48 22 620 28 58
Biuro czynne
Od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 15:00
w godz. od 15:00 do 17:00
prosimy o kontakt pod nr tel.: 505 987 034
Copyright © 2024 Małgorzata Gosiewska  |  Polityka Prywatności